Regresyon; kişinin şimdiki hayatta yaşadığı sorunun geçmişteki kaynağına giderek, oradaki blokajları çözmek yoluyla şimdiki hayatta yaşanan sorunun çözümüne katkıda bulunan bir yöntemdir.

Yaşanan sorunun kaynağı anne karnı dahil şimdiki hayat olabildiği gibi, geçmiş hayatlar da olabilir.

Regresyon çalışması; hayatın herhangi bir alanında yaşanan blokajlar, depresyon, fobiler, kaygı, endişe, açıklanamayan ağrılar, panik atak, kimlik ve aidiyet problemleri, şimdiki yaşam travmaları, takıntılı düşünceler vb gibi pek çok durumda çok etkili bir çalışmadır.

İşte birkaç örnek;

Anne karnındayken hissettiği ve annesine ait olan yalnızlık duygusunu kendi duygusu zanneden bebeğin, tüm hayatını bu duygunun etkisinde yaşaması ve hayatını bu duyguyla şekillendirmesi… Geçmiş yaşamında uğradığı tecavüz nedeniyle, hiçbir tıbbi engel bulunamamasına rağmen kişinin şimdiki yaşamında hamile kalamaması… Nedeni bulunamayan ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen boğaz ağrısının geçmiş yaşamda yaşadığı boğulma olayıyla bağlantılı olması… Beraber hayata gelmeyi seçtiği ikizini anne karnında daha ilk haftalardayken kaybeden kişinin, hayatı boyunca hep bir şeylerin eksikliğini hissetmesi ve hep bir şeyleri arıyor olduğu hissini taşıması… Hayatını olumsuz etkileyen uçak korkusunun, anne karnında olduğu bir zamanda merdivenden yuvarlanan annesinin yaşadığı korkuyla bağlantılı olması….Yüzme korkusu olan bir kişinin, geçmiş yaşamda denizde boğularak ölmüş olması….ve niceleri…

Regresyon çalışmaları, kendinizi keşfetmenizi, geçmişten getirdiğiniz tüm yükleri anlamanızı ve bunları çözmenizi sağlar.

Regresyon çalışması danışan ve terapistin iş birliği içinde yürüttüğü bir çalışmadır. Danışanın kendi sorunun çözümü için istekli olması çalışmanın başarısı için çok önemlidir. “Ben bir şey yapmayayım, bir sihirli el değsin sorunum çözülsün bakış açısı” na sahip olan kişiler böyle bir çalışma için uygun değildir.